dodano: 2017-01-11 14:34:08

VII Symfonia A-dur op. 92  Beethovena
Staatskapelle Berlin - Otmar Suitner
Staatskapelle Dresden - Herbert Blomstedt

Poważne prace na VII Symfonią rozpoczął Beethoven w 1811 roku, zatem ponad dwa lata po wykonaniu VI i V. Do tej pory zwykle zaczynał pracować nad kolejnym dziełem tego gatunku wkrótce po zakończeniu poprzedniego. Ukończona w kwietniu roku 1812 kompozycja została wykonane po raz pierwszy w grudniu roku 1813 na koncercie charytatywnym na rzecz żołnierzy rannych w bitwie pod Hanau. Koncert okazał się jednym z największych, jeśli nie największym sukcesem Beethovena. Zadecydowała o tym, co prawda, przede wszystkim programowa Symfonia bitewna Zwycięstwo Wellingtona czyli Bitwa pod Vittorią, ale i VII Symfonia przyjęta została z entuzjazmem. Szczególnie spodobała się część II, która szybko stała się najpopularniejszym utworem orkiestrowym kompozytora, wstawianym nawet w ówczesnej praktyce koncertowej w miejsce wolnych części w innych jego symfoniach. Dziś może ustępuje popularnością Eroice, V, Pastoralnej czy IX, ale zaliczana jest do tych "wielkich" symfonii. O jej powodzeniu decyduje niezwykle intensywne wykorzystanie czynnika rytmicznego, a komentatorzy z upodobaniem powtarzają opinię Richarda Wagnera, który nazwał ją apoteozą tańca.

VII Symfonii będziemy słuchać na sprzęcie nagłaśniającym jeszcze lepszym niż dotychczas, zamiast wypożyczanych dotychczas głośników Grundig Box 1500 pojawią się nabyte przez Bibliotekę głośniki Grundig Box 1500a Professional. Różnica w nazwie niewielka, ale postęp w brzmieniu całkiem solidny.